Z danych na czerwiec 2022 roku już niemal 30 tys. dzieci w Polsce uczy się poza tradycyjną szkołą. Wzrostowy trend utrzymuje się od kilku lat. Coraz więcej rodzin rozważa tę formę edukacji dla swoich dzieci. Internet pełen jest filmów o edukacji domowej, przewodników, opracowań dla rodziców. Swoimi doświadczeniami i wiedzą rodzice wymieniają się w licznych grupach w portalach społecznościowych. Zmieniająca się w Polsce sytuacja wskazuje, że ten trend przyspiesza. Ale od początku…
Dzieci w Polsce nie muszą chodzić do szkoły. Zobowiązane są jednak do spełnienia obowiązku szkolnego, który może być realizowany w wielu różnorodnych formach poza tradycyjną placówką.
Co oznacza edukacja domowa w praktyce?
Dzieci mogą się uczyć w inny sposób – w grupie znajomych rodzin, w nieformalnej prowadzonej przez nauczyciela grupie, samodzielnie czy częściowo w domu, a częściowo na zajęciach w szkole. Tak naprawdę ile rodzin, tyle pomysłów na jej organizację nauki. Co jest w tym wspólnego? Poszukiwanie nowych, przyjaznych dzieciom możliwości nauki i rozwoju. Istotne jest to coraz częściej w okresie pandemii, kiedy szkoły są zamykane, a nie mają wystarczających zasobów, aby w efektywny i przyjazny dzieciom sposób przenieść tradycyjną szkołę do internetu.
Od czego zacząć?
Rodzice w dowolnym momencie roku szkolnego mogą zapisać dziecko do szkoły przyjaznej edukacji domowej. Potrzebne jest wypełnienie kilku dokumentów i uzyskanie zgody dyrektora z nowej placówki (czyli w tym wypadku nas) na realizację obowiązku szkolnego poza placówką (czyli tzw. edukację domową).
Czy będziemy musieli sami uczyć dziecko?
Nie oznacza to, że rodzice muszą sami zająć się całością edukacji dziecka w domu. Zależy nam na tym, aby pokazać Wam nową ścieżkę do
możliwie pełnego rozwoju potencjału dziecka. Model edukacji domowej w naszej szkole nazywamy modelem mieszanym, ponieważ wykorzystujemy w nim potęgę współpracy między rodzicami a szkołą.
Szkoła Podstawowa Montessori w Augustowie jest jedną z kilku szkół w woj. podlaskim umożliwiających zapisanie dziecka do edukacji domowej. Nie musimy jednak zostawiać na rodzicach pełnej odpowiedzialności za proces edukacyjny dziecka (choć oczywiście możemy, jeśli taki jest wybór rodziców).
W jaki sposób wspieramy rodziców w organizacji edukacji domowej w naszej szkole?
Zapewniamy bezpłatnie:
- dostęp do regularnych konsultacji z naszymi nauczycielami,
- tutoring edukacyjny – przypisany do dziecka nauczyciel – opiekun procesu edukacyjnego,
- semestralne spotkania dla uczniów zapisanych do edukacji domowej w naszej szkole,
- przeprowadzenie wymaganych egzaminów klasyfikacyjnych w przyjaznej, dostosowanej do ucznia formie przez znanych mu wcześniej nauczycieli,
- dostęp do najlepszej w Polsce platformy edukacyjnej online “Szkoła w chmurze”, przyjaznej uczniowi, stworzonej przez doświadczonych metodyków (klasy IV-VIII); skontaktuj się z nami aby otrzymać testowy dostęp do platformy.
.
Nasza platforma edukacyjna dla dzieci IV-VIII:
.