„Zabawa w otoczeniu przyrody zwiększa pewność siebie i pobudza zmysły u dziecka – jego świadomość świata i wszystkiego, co w nim, widzialne i niewidzialne.”

Robert Louv, „Ostatnie dziecko lasu”

Wierzymy, że Augustów jest wyjątkowym miejscem do wychowywania dzieci. Lasy, jeziora, otwarci, aktywni ludzie – wszystko to sprawia, że dzieciństwo tu spędzone może być naprawdę szczęśliwe, pełne przygód i bogate w doświadczenia. Od początku naszego projektu staramy się jak najlepiej to wykorzystać. Dlatego program w naszym przedszkolu skonstruowany jest tak, by dzieci jak najwięcej czasu spędzały w środowisku naturalnym – w lesie, ogrodzie, na polanie – znajdując w nim inspirację do zabawy i nauki.

Zgodnie z metodą Montessori, podstawową formą pracy w przedszkolu jest uczenie przez doświadczenie. Bliski kontakt z przyrodą pozwala gromadzić doświadczenia na wielu poziomach – zmysłowym, emocjonalnym i intelektualnym.

Przyroda nie jest dla nas jedynie tłem – jest niezwykle istotnym rodzajem otoczenia, narzędziem wychowania samym w sobie. Już sama akustyka lasu, tak bardzo różna od ograniczonej ścianami sali przedszkolnej, stwarza przestrzeń dla własnej, inicjowanej przez dzieci aktywności. Pozwala doświadczyć tak rzadko spotykanego dziś zjawiska absolutnej ciszy. Przebywanie w ciszy i milczeniu pomaga się skoncentrować, odpocząć, uspokoić. Poprzez pojedyncze, intrygujące odgłosy sprzyja rozwijaniu uważności.

.

Przebywanie w naturalnym środowisku zapewnia wreszcie dzieciom możliwość wszechstronnego ruchu i zabawy. Spacery i dłuższe wędrówki, pokonywanie naturalnych nierówności, wspinanie się, czołganie – wszystko to tworzy warunki do kształtowania świadomości swojego ciała, jego możliwości i ograniczeń. Przebywanie w przyrodzie uruchamia wszystkie zmysły. Dzieci doświadczają ogromnego bogactwa dźwięków (odgłosy ptaków, szum wiatru, szelest liści), faktur (miękki mech, ostre igły, szorstka kora), zapachów (kwiatów, ziół, owoców), zmieniających się barw, temperatury, wilgotności.

Dostępność lasu, polany, ogrodu sprawia, że dzieciom przestają być potrzebne zabawki. Naturalne środowisko stanowi najlepsze otoczenie dla gier i zabaw. Miejskie place zabaw, z huśtawkami, piaskownicą i zjeżdżalnią są zaledwie namiastką frajdy, jaką oferują powalone drzewa, głębokie kałuże czy błotniste zbocza. Z kolei piasek, szyszki, kamienie, patyki – to tylko mały wycinek z prawdziwego bogactwa materiałów, będących inspiracją do swobodnej, niczym nieograniczonej zabawy.

W codziennej pracy zwracamy bardzo dużą uwagę na bezpieczeństwo naszych podopiecznych, dlatego wprowadziliśmy ściśle przestrzegane procedury ograniczające ryzyko np. ukąszeń przez kleszcze czy innych niepożądanych sytuacji.

Doświadczenie pór roku i przyrodniczego cyklu to wreszcie szansa na poznanie i zrozumienie naturalnego rytmu, którego powtarzalność buduje w dzieciach poczucie pewności i pomaga oswoić codzienność. Nasze przedszkole osadzone jest także głęboko w lokalnej kulturze. Kultywowane miejscowe tradycje, wspólnie obchodzone święta – budują poczucie wspólnoty i pozwalają dzieciom doświadczyć wyjątkowych emocji, wzmacniając więzi z najbliższym otoczeniem – by każde dziecko pokochało Augustów, tak jak my.